Goede en slechte cholesterol, vriend en vijand - hoe je erachter kunt komen?

Oh, dit noodlottige cholesterol. Al geschreven, herschreven over hem. En de auteur van deze regels kon het niet laten - naar dezelfde plek. Hij is niet alleen bijna de grootste vijand van de mensheid - we hebben het over cholesterol, maar hij ontneemt ons ook bijna alle aardse genoegens.

Gegrilde krokante kip, sjasliek, rode kaviaar met cognac, pittige salami, "suiker" -kraakbeen in gegrild vlees, garnalen met koud bier - gooi het allemaal weg en vergeet het!

Maar laten we niet zo categorisch zijn. Alles moet een maatstaf hebben en, wat het belangrijkste is, harmonie en balans. We zullen in het hele artikel herhaaldelijk op deze gedachte terugkomen..

Net zoals er een zilveren randje is, hoe de nacht niet kan "leven" zonder zijn metgezel - een dag, een batterij "plus", zal een auto niet starten zonder een "min", dus er is een goede en slechte cholesterol.

Laten we het in volgorde uitzoeken.

Wat is cholesterol?

Door een gewoon persoon over cholesterol te vertellen, is het moeilijk om geen obscure termen en woorden te gebruiken: corticosteroïden en geslachtshormonen, galzuren, vitamine D.

Uitleggend op de "vingers" moet worden opgemerkt dat cholesterol het belangrijkste doel is - dit is een uniek bouwmateriaal van biologische oorsprong. Zijn norm voorspelt een helder leven vol positieve emoties..

Waar is het eigenlijk voor of is het mogelijk om zonder te doen?

Het directe antwoord is niets te doen:

  1. Het is essentieel voor het herstel van het celmembraan. Deze laatste scheidt de inhoud van de cel van de externe omgeving en beschermt de integriteit ervan.
  2. Over hormonen gesproken, om te begrijpen is het vermeldenswaard: testosteron is een mannelijk hormoon, oestrogeen is een vrouw. Hun belangrijkste doel is seksuele functies. En hier is de aanwezigheid van cholesterol uiterst belangrijk..
  3. Hij is direct betrokken bij zo'n belangrijk en complex proces als metabolisme (metabolisme).
  4. Cholesterol heeft zichzelf gevestigd als een actieve "werker" bij de productie van galzuur. Zij is het belangrijkste onderdeel bij de afbraak van vetten..
  5. Tijdens het reinigen van het lichaam van schadelijke gifstoffen en giftige stoffen, kan de rol van cholesterol nauwelijks worden overschat. Hij is het die op tijd antioxidanten aan het bloed "levert".

De aanmaak (productie) van een stof vindt plaats in de lever - dit is ongeveer 80%. Een ander deel komt van voedsel.

De lever speelt een belangrijke rol bij zowel de productie van cholesterol als de regulering van de hoeveelheid..

Als je de lever "overbelast", dat wil zeggen, regelmatig en enorm de producten consumeert die aan het begin van het artikel klonken, dan treedt de disfunctie op.

Het zal volledig uit balans zijn en "geïnjecteerd" in het bloed van een enorme hoeveelheid cholesterol, waarmee het lichaam niet in staat is om het hoofd te bieden..

Overschot kan niet onafhankelijk worden opgenomen. Ze nestelen zich op de wanden van de vaten, als vettige afzettingen op de afvoerpijp van het aanrecht, waar de nalatige gastvrouw alles willekeurig giet.

Ter wille van de eerlijkheid moet worden opgemerkt dat cholesterol zelf niet in het bloed migreert, proteïne dient als een "drager" daarvoor. Samen met hem voert hij zijn beweging door de vaten uit.

Het is deze biologische verbinding die lipoproteïnelipase wordt genoemd. Het pad hangt grotendeels af van zijn activiteit - waar het vet verder zal "gaan". Deze complexe organische "formule" heeft een andere naam - lipoproteïnen. Door de hoeveelheid eiwit erin, treedt een gradatie op van hun bruikbaarheid..

Geleidelijk zijn we verder gegaan met de eigenschappen die deze stof kenmerken..

Cholesterol en transporteiwit

Wat goed is en wat slecht?

Zonder in te gaan op de complexe biologische processen die in het menselijk lichaam plaatsvinden en het effect van cholesterol daarop, is het in zijn eenvoudigste vorm het vermelden waard:

  • Goed - het bevat lipoproteïnen met hoge dichtheid (HDL).
  • Slecht, respectievelijk - dit zijn lipoproteïnen met lage dichtheid (LDL).

Ze hebben hun naam niet toevallig gekregen. De reden voor al hun positieve en schadelijke effecten op de inwendige organen van een persoon.

Dit is niet moeilijk te onthouden:

  1. Als lipoproteïnen met lage dichtheid in het bloed verhoogd (slecht) zijn, draagt ​​dit bij aan de vorming van sclerotische plaques in de bloedvaten en als gevolg daarvan het optreden van ziekten van het cardiovasculaire systeem.
  2. Cholesterol met een "positief" kenmerk, integendeel, vernietigt op alle mogelijke manieren deze vetbarrières en maakt het pad van het bloed vrij. Dit gebeurt door de slechte "broer" van de plaques te verwijderen en naar de lever over te brengen, waar het verder wordt afgebroken..

Zoals u begrijpt, leven deze twee 'antipoden' in een alledaags verschrikkelijk antagonisme.

Normaal lipidenprofiel

Lipidogram is nodig om de processen van vetmetabolisme te bestuderen, objectief de werking van inwendige organen te beoordelen, ziekten van het vaatstelsel, hart, lever, galblaas te voorkomen.

Dit is zo'n biochemische bloedtest.

Ziekten waarbij het lipidenprofiel dringend wordt uitgevoerd:

  • myocardinfarct;
  • suikerziekte type 1 en 2;
  • geelzucht van het extrahepatische type;
  • pancreatitis;
  • jicht;
  • sepsis;
  • alcoholintoxicatie;
  • hypothyreoïdie;
  • ziekte verbranden;
  • angina pectoris, enz..

Wat zegt het lipidenprofiel van een gezond persoon en wat kenmerkt het?

Als de indicatoren van de referentiewaarde van een gezond persoon binnen de minimaal en maximaal toelaatbare, dat wil zeggen, in de norm, dan geeft dit de balans van alle fracties.

Tabel normaal lipidenprofiel (gezonde persoon), mmol / l:

InhoudsopgaveMannenDames
Totale cholesterol3.22-5.663.22-5.66
Lipoproteïne met lage dichtheid (LDL)2.22-4.821.97-4.54
Lipoproteïne met hoge dichtheid (HDL)0.71-1.760.84-2.27
Lipoproteïnen met zeer lage dichtheid (VLDL)0.26-1.070.26-1.07
Triglyceriden (neutrale vetten)0.39-1.760.39-1.76
Atherogene coëfficiënt2.2-3.52.2-3.5

De tabel laat zien dat sommige bloedtestwaarden verschillen bij mannen en vrouwen - dit moet bekend zijn en er moet rekening mee worden gehouden bij het subjectief beoordelen van uw gezondheid..

Lipidefractieverhouding en atherogene coëfficiënt

Zoals hierboven vermeld, is de atherogene coëfficiënt tot op zekere hoogte een samenvatting van het uitgevoerde lipidenprofiel. Het wordt berekend door eenvoudige wiskundige bewerkingen, met als basis de digitale waarden van cholesterol van verschillende dichtheden - hoog (HDL) en laag (VLDL en LDL), zijnde de verhouding tussen deze waarden.

  • als het resultaat van de berekening kleiner is dan 3, dan duidt dit op een significant gehalte aan "goed" cholesterol in het bloed en minimale vooruitzichten voor de ontwikkeling van atherosclerose;
  • als de waarde van deze coëfficiënt 3 tot 4 is, kunnen we met een hoge mate van zekerheid praten over de aanwezigheid van voorwaarden voor de ontwikkeling van hartaandoeningen en atherosclerose;
  • als de waarde hoger is dan 5, dan is dit al een signaal dat onmiddellijk alle klokken luidt - de ziekte is in volle gang.

Oorzaken van pathologische veranderingen in de analyse

Na het uitvoeren van een lipidogram gaat de arts verder met het ontcijferen ervan. In de eerste fase bestudeert en evalueert hij objectieve digitale totaalwaarden, evenals VLDL, LDL en neutrale vetten (TG).

Zoals eerder opgemerkt, hoe hoger het overschot aan deze indicatoren van de norm, hoe groter het risico op atherosclerose..

Conclusies over pathologische afwijkingen kunnen worden gemaakt door de atherogene coëfficiënt en het onbetaalbaar lage gehalte aan lipoproteïnen met hoge dichtheid.

Pathologische factoren die een hoge atherogene index beïnvloeden:

  • levercirrose en hepatitis;
  • ziekte van de urinewegen;
  • storingen van de schildklier geassocieerd met zijn ziekte;
  • pancreatitis en suikerziekte - als bijkomende omstandigheden van pancreasziekte;
  • overmatige consumptie van voedsel bereid met frituren en met gebruik van vet, margarine, boter (gebakken vis, vlees), gebakken goederen, worstjes, vooral gerookt spek en vlees;
  • overschrijding van het maximaal toelaatbare gewicht en erfelijkheid;
  • misbruik van rooktabak en alcoholische dranken, inclusief bier.

Welke verhoogde LDL-waarden je vertellen?

Dit is een rode vlag die u mogelijk heeft:

  • processen die kenmerkend zijn voor atherosclerose;
  • angina pectoris;
  • hyperlipidemie;
  • onbalans in de hormonale component van de schildklier;
  • ontsteking van de hypofyse;
  • ernstige lever- en nierproblemen;
  • pre-infarctstatus;
  • metabole stoornis (metabolisme);
  • ernstige alcoholvergiftiging.

Redenen die de afname van normale HDL-waarden beïnvloeden:

  1. Medicijnen nemen. Mensen die lijden aan chronische ziekten worden gedwongen middelen in te nemen die de gezondheid verbeteren, maar het vetmetabolisme aanzienlijk schaden. Deze omvatten: anabole steroïden en diuretica.
  2. Chronische aandoeningen. Ziekten zoals verschillende oncologie, diepe leverschade (cirrose en hepatitis).
  3. Sedentair en sedentair leven. Langdurig tijdverdrijf voor de tv en computer garandeert met een waarschijnlijkheid van 100% een buitensporige stijging van de bloedspiegels van totaal cholesterol en lipoproteïnen.
  4. Verkeerde en gevaarlijke levensstijl, beladen met slechte gewoonten: zwaarlijvigheid, roken, alcohol, drugs.

Symptomen die subjectief een verlaging van de concentratie van "goed" cholesterol in het bloed bevestigen:

  1. Onregelmatige hartslag (aritmie). In dit geval hoort een persoon fysiek fysiek onregelmatig werk, de hartslag van zijn hart.
  2. Dyspneu. Na stress of overmatige inspanning manifesteert de patiënt een "viseffect" - gebrek aan lucht of frequent diep, zwaar ademen.
  3. Pijnlijke zwelling van vingers en tenen.
  4. Het uiterlijk van xanthomen op de huid is roze-gele lipideafzettingen.

Alle bovengenoemde symptomen gaan gepaard met een ernstige schending van de bloedtoevoer als gevolg van atherosclerotische plaques die in de bloedvaten zijn gevormd.

Video over cholesterol en zijn functies:

Hoe goede cholesterol te verhogen en slechte te verlagen?

Het is ongetwijfeld onmogelijk om de ene soort te verminderen ten koste van een andere en vice versa..

Elk van hen moet binnen de optimale indicator vallen.

We denken dat we geen bijzonder geheim zullen onthullen en we zullen je het sensationele nieuws niet vertellen, als we zeggen dat het vereiste niveau van goede cholesterol (HDL) kan worden gehandhaafd door dagelijkse consumptie van "groen" gras: kool, broccoli, selderij, sla, koriander, basilicum. Ze zijn rijk aan antioxidanten, die gunstig zijn voor het handhaven van normale HDL-waarden in het lichaam..

Neem in de strijd tegen het slechte wortels, noten, knoflook en uien als bondgenoten.

Wortelen zijn vijand nummer 1 voor LDL, en ze kunnen in elke "technologische" staat verkeren: gekookt, rauw, sap, puree, heel of geraspt. Het belangrijkste bestanddeel is pectine. Het is pectine dat gifstoffen en gifstoffen bindt en ze uit het lichaam verwijdert.

Maak er een regel van om twee wortels per dag te eten. Doneer na een maand bloed voor analyse - het resultaat zal je choqueren en je van vreugde doen springen.

Over de heilzame eigenschappen van noten gesproken, het is de moeite waard om de nadruk te leggen op de aanwezigheid van onverzadigde vetzuren die vetten kunnen afbreken. Plantaardige olie heeft dezelfde eigenschappen en eigenschappen - vooral olijfolie..

Twee tot drie teentjes knoflook of een kwart ui bij het avondeten is de juiste hoeveelheid om slechte cholesterol te verslaan. Geen prettige geur voor anderen? Wat is voor jou belangrijker om te ruiken of om gezond te worden? Het antwoord ligt voor de hand - natuurlijk is het positieve in het dagelijks leven belangrijker..

Over uien gesproken - het verhoogt het HDL-gehalte met bijna 30%..

Iets minder - verhoog met 20% het niveau van goede cholesterol-peulvruchten: sojabonen, erwten, bonen, linzen. Het consumptietarief is een glas gekookte bonen of bonen. Lekker, maar het is niet de moeite waard om over het nut te praten - en dus is alles duidelijk.

Iets over de "vis" -paradox. Het blijkt dat vette vis ook heel erg nuttig is: zalm, zalm, zalm, forel, roze zalm, kabeljauw.

De gunstige eigenschappen van vette vis zijn aanwezig in de aanwezigheid van omega-3 meervoudig onverzadigd vetzuur. Het is een bestanddeel van visolie. Visolie en antioxidanten zijn bijna synoniem. Natuurlijk raakt deze vis merkbaar de portemonnee. Maar het is beter om niet nog een keer naar een café te gaan, maar geld uit te geven om je gezondheid te versterken..

Havermout, tarwe- en roggezemelen, gebak gemaakt van volkorenmeel van deze granen zijn een onmisbaar product in de strijd tegen slechte cholesterol.

Het is waarschijnlijk niet nodig om over de voordelen van fruit te praten. Maar vergeet de glycemische index niet..

Het is de moeite waard eraan te herinneren wat het is. Zoals altijd leggen we uit op de vingers - dit is een digitale indicator die het effect van het geconsumeerde product, in dit geval fruit, op de concentratie van glucose (suiker) in het menselijke bloed kenmerkt.

Dat wil zeggen, hoe snel en hoeveel bloedsuiker stijgt na het eten van de vrucht.

In de context van het onderwerp van ons artikel zijn citrusvruchten het nuttigst: sinaasappels, mandarijnen, grapefruits, citroenen.

Maar vergeet onze geliefde en lieve appels niet. De meest waardevolle zijn groen van kleur..

Naast de bovenstaande producten zijn ongetwijfeld nuttig in de strijd om het cholesterolgehalte te verlagen:

  1. Thee. De tannine die het bevat, is zeer effectief om het niveau van slechte LDL in het bloed te verminderen..
  2. Zeevruchten, spirulina-algen, gerst, rijstzemelen, actieve kool - dit zijn allemaal hulpmiddelen voor het reinigen van het lichaam.

Maar je moet ze niet als een wondermiddel nemen, als absoluut recept voor alle gelegenheden..

Alles moet in een complex, met mate en in harmonie met je lichaam zijn.

Bovendien moet worden gezegd dat dit artikel alleen voor beoordelingsdoeleinden is en niet pretendeert medische aanbevelingen te zijn..

Het behandelalgoritme zelf kan alleen worden voorgeschreven door een gekwalificeerde arts op basis van een diepgaand en uitgebreid onderzoek van de patiënt..

Cholesterol - lipoproteïne met lage dichtheid (LDL)

Lipoproteïnen met lage dichtheid zijn de belangrijkste dragers van cholesterol (cholesterol) in het lichaam. Cholesterol, dat er deel van uitmaakt, wordt als "schadelijk" beschouwd, omdat als het teveel is, het risico op plaque in de slagaders toeneemt, wat kan leiden tot verstopping en een hartaanval of beroerte kan veroorzaken.

LDL, lipoproteïnen met lage dichtheid, LDL, LDL-cholesterol, lipoproteïne-cholesterol met lage dichtheid, bèta-lipoproteïne-cholesterol, bèta-lipoproteïnen, bèta-LP.

Engelse synoniemen

LDL, LDL-C, lipoproteïne-cholesterol met lage dichtheid, lipoproteïne met lage dichtheid.

Colorimetrische fotometrische methode.

Mmol / L (millimol per liter).

Welk biomateriaal kan worden gebruikt voor onderzoek?

Hoe je je goed voorbereidt op de studie?

  1. Eet niet 12 uur voor onderzoek.
  2. Elimineer fysieke en emotionele stress en rook niet gedurende 30 minuten voor de studie.

Algemene informatie over de studie

Cholesterol (cholesterol, cholesterol) is een vetachtige stof die essentieel is voor het lichaam. De juiste wetenschappelijke naam voor deze stof is "cholesterol" (het einde -ol geeft aan dat het tot alcoholen behoort), maar de naam "cholesterol" is wijdverbreid in de massale literatuur, die we later in dit artikel zullen gebruiken. Cholesterol is betrokken bij de vorming van celmembranen in alle organen en weefsels van het lichaam. Op basis van cholesterol worden hormonen aangemaakt die nodig zijn voor de ontwikkeling van het lichaam en de implementatie van de reproductiefunctie. Galzuren worden gevormd uit cholesterol, met behulp waarvan vetten in de darmen worden opgenomen.

Cholesterol is onoplosbaar in water, dus om door het lichaam te bewegen, wordt het "verpakt" in een eiwitschaal, bestaande uit apolipoproteïnen. Het resulterende complex (cholesterol + apolipoproteïne) wordt lipoproteïne genoemd. Verschillende soorten lipoproteïnen circuleren in het bloed en verschillen in de verhoudingen van hun samenstellende componenten:

  • lipoproteïnen met zeer lage dichtheid (VLDL),
  • lipoproteïne met lage dichtheid (LDL),
  • lipoproteïne met hoge dichtheid (HDL).

LDL-cholesterol wordt als "slecht" beschouwd, omdat wanneer het te hoog is, er plaques verschijnen in de wanden van bloedvaten, die de beweging van bloed door het bloedvat kunnen beperken, wat atherosclerose bedreigt en het risico op hartaandoeningen (coronaire hartziekte, hartaanval) en beroerte aanzienlijk verhoogt.

De lever produceert voldoende cholesterol voor de behoeften van het lichaam, maar een deel komt uit voedsel, voornamelijk uit vet vlees en vette zuivelproducten. Als een persoon een erfelijke aanleg heeft voor een hoog cholesterolgehalte of te veel dierlijke vetten eet, kan het LDL-gehalte in het bloed stijgen tot gevaarlijke niveaus.

Waar wordt het onderzoek voor gebruikt?

  • Om de waarschijnlijkheid van atherosclerose en hartproblemen te beoordelen (dit is de belangrijkste indicator van het risico op coronaire hartziekte).
  • Om de effectiviteit van een dieet met verlaagd vetgehalte te controleren.
  • Om lipideniveaus te controleren na inname van cholesterolverlagende medicijnen.

Wanneer de studie is gepland?

Analyse voor LDL wordt meestal opgenomen in het lipidenprofiel, dat ook de bepaling omvat van totaal cholesterol, VLDL-cholesterol, HDL-cholesterol, triglyceriden en de atherogene coëfficiënt. Een lipidogram kan worden voorgeschreven tijdens routinematige preventieve onderzoeken of met een verhoging van de concentratie van totaal cholesterol, om erachter te komen door welke fractie het wordt verhoogd.

Over het algemeen wordt een lipidenprofiel aanbevolen voor alle mensen ouder dan 20 jaar, ten minste om de 5 jaar, maar in sommige gevallen zelfs vaker (meerdere keren per jaar). Ten eerste, als de patiënt een dieet wordt voorgeschreven dat dierlijke vetten beperkt en / of cholesterolverlagende medicijnen gebruikt, worden ze getest om te zien of ze hun LDL- en totaalcholesteroldoel bereiken en zo hun cardiovasculaire risico verminderen. ziekten. En ten tweede, als een of meer risicofactoren voor de ontwikkeling van hart- en vaatziekten aanwezig zijn in het leven van de patiënt:

  • roken,
  • een bepaalde leeftijd (mannen ouder dan 45, vrouwen ouder dan 55),
  • hoge bloeddruk (vanaf 140/90 mm Hg. Art.),
  • hoog cholesterol of hart- en vaatziekten bij familieleden (hartaanval of beroerte bij een naaste verwant onder de 55 jaar of een vrouw onder de 65 jaar),
  • ischemische hartziekte, een eerdere hartaanval of beroerte,
  • diabetes,
  • overgewicht,
  • alcohol misbruik,
  • veel voedsel eten dat dierlijke vetten bevat,
  • lage fysieke activiteit.

Als een kind in de familie op jonge leeftijd gevallen van hoog cholesterol of hartaandoeningen heeft gehad, wordt hem voor het eerst aangeraden om een ​​lipidenprofiel te nemen op de leeftijd van 2 tot 10 jaar.

Wat de resultaten betekenen?

Referentiewaarden: 0 - 3,3 mmol / l.

Het begrip "norm" is niet helemaal van toepassing op het niveau van LDL-cholesterol. Verschillende mensen, in wiens leven er een ander aantal risicofactoren zijn, de LDL-norm zal anders zijn. Het onderzoek naar LDL-cholesterol wordt gebruikt om het risico op hart- en vaatziekten te bepalen, maar om het voor een persoon nauwkeurig te bepalen, moeten alle factoren in aanmerking worden genomen.

Een verhoging van LDL-cholesterol kan het gevolg zijn van een erfelijke aanleg (familiaire hypercholesterolemie) of overmatige inname van dierlijke vetten. Bij de meeste mensen met een hoog cholesterolgehalte zijn beide factoren tot op zekere hoogte betrokken..

Het niveau van LDL-cholesterol kan als volgt worden geschat:

  • minder dan 2,6 mmol / l - optimaal,
  • 2,6-3,3 mmol / l - bijna optimaal,
  • 3,4-4,1 mmol / l - borderline hoog,
  • 4,1-4,9 mmol / L - hoog,
  • boven 4,9 mmol / l - zeer hoog.

Mogelijke oorzaken van een hoog LDL-cholesterolgehalte:

  • cholestase - stagnatie van gal die kan worden veroorzaakt door leverziekte (hepatitis, cirrose) of galstenen,
  • chronische ontsteking van de nieren die leidt tot nefrotisch syndroom,
  • chronisch nierfalen,
  • verminderde schildklierfunctie (hypothyreoïdie),
  • slecht behandelde diabetes mellitus,
  • alcoholisme,
  • zwaarlijvigheid,
  • prostaat- of alvleesklierkanker.

Het verlaagde niveau van LDL-cholesterol wordt niet gebruikt in de diagnostiek vanwege de lage specificiteit. Niettemin kunnen de redenen zijn:

  • erfelijke hypocholesterolemie,
  • ernstige leverziekte,
  • beenmergkanker,
  • verhoogde schildklierfunctie (hyperthyreoïdie),
  • ontstekingsziekten van de gewrichten,
  • B12- of bloedarmoede door foliumzuurdeficiëntie,
  • gewone brandwonden,
  • acute ziekten, acute infecties,
  • chronische obstructieve longziekte.

Wat kan het resultaat beïnvloeden??

De cholesterolconcentratie kan van tijd tot tijd veranderen, dit is normaal. Een enkele meting weerspiegelt niet altijd het gebruikelijke niveau, dus soms kan het nodig zijn om de test na 1-3 maanden opnieuw af te leggen.

Verhoog het niveau van lipoproteïne-cholesterol met zeer lage dichtheid (VLDL-cholesterol):

  • zwangerschap (een lipidenprofiel moet ten minste 6 weken na de geboorte van de baby worden gedaan),
  • langdurig vasten,
  • staande bloeddonatie,
  • anabole steroïden, androgenen, corticosteroïden,
  • roken,
  • eten van dierlijke vetten.

Verlaag het niveau van VLDL-cholesterol:

  • liggen,
  • allopurinol, clofibraat, colchicine, antischimmelmiddelen, statines, cholestyramine, erytromycine, oestrogenen,
  • intense fysieke activiteit,
  • een dieet met weinig cholesterol en verzadigde vetzuren en, daarentegen, veel meervoudig onverzadigde vetzuren.
  • Een lipidogram moet worden gemaakt als een persoon relatief gezond is. Wacht na een acute ziekte, hartaanval of operatie minstens 6 weken voordat u het cholesterol meet.
  • LDL-cholesterol wordt meestal berekend met de volgende formule: LDL-cholesterol = totaal cholesterol - (HDL-cholesterol - TG (triglyceriden) / 2.2).
  • In de Verenigde Staten worden lipiden gemeten in milligram per deciliter, in Rusland en in Europa in millimol per liter. De herberekening wordt uitgevoerd volgens de formule XC (mg / dl) = XC (mmol / L) × 38,5 of XC (mmol / L) = cholesterol (mg / dL) x 0,0259.
  • LDL-cholesterol wordt meestal berekend op basis van de resultaten van andere analyses in het lipidenprofiel: totaal cholesterol, HDL-cholesterol en triglyceriden - een ander type lipiden waaruit lipoproteïnen bestaan. Vaker wordt een redelijk nauwkeurige indicator bereikt, maar als het triglyceridengehalte aanzienlijk is verhoogd (> 10 mmol / l) of een persoon veel vetrijk voedsel heeft geconsumeerd voordat de test werd uitgevoerd, is het resultaat mogelijk niet helemaal correct. In dit geval wordt LDL direct gemeten.

LDL-bloedtest

De hele waarheid over cholesterol - Wat HDL en LDL betekenen

'Cholesterol is slecht. Het verbruik moet worden geminimaliseerd en de concentratie in het bloed moet worden verlaagd. " Deze verklaring is bij de meeste mensen ver van de geneeskunde doordrongen..

Zonder deze stof is de activiteit van een enkele cel van ons lichaam zelfs onmogelijk. Laten we eens kijken wanneer cholesterol van een noodzakelijke in een schadelijke stof verandert en hoe u dit proces kunt tegengaan.

Overzicht van cholesterol

Volgens de chemische formule verwijst het naar cholesterol. Het wordt gevormd in de lever en darmen (90%) en slechts 10% komt uit voedsel. Cholesterol is de belangrijkste stof van het vetmetabolisme (hetzelfde als glucose in koolhydraten) en heeft veel nuttige functies:

  • Het komt in de structuur van de celmembranen van alle cellen van het lichaam, zorgt voor hun normale werking (de sterkte van de celwand en de permeabiliteit zijn afhankelijk van cholesterol).
  • Vorming van steroïden (geslachts- en bijnierhormonen), synthese van vitamine D.
  • In de hersenen stimuleert het de vorming van nieuwe synapsen (verbindingen) tussen neuronen en beïnvloedt daarom direct alle corticale functies (geheugen, aandacht, intelligentie).
  • Stimuleert het immuunsysteem (vooral de strijd tegen gemuteerde "kankercellen"). Neutraliseert veel gifstoffen.

Het is nu duidelijk waarom de meeste artsen cholesterolvrije diëten niet helemaal verwelkomen. Het is bewezen dat een constant gebrek aan een stof in het lichaam het risico op kanker en de ziekte van Alzheimer verhoogt..

In het bloed circuleert cholesterol niet zelfstandig, maar in combinatie met eiwitmoleculen (lipoproteïnen). Ze hebben een hoge, lage en zeer lage dichtheid. In een biochemische analyse worden HDL en LDL bepaald. Met andere woorden, ze worden "goede" en "slechte" cholesterol genoemd..

LDL-bloedtest

Het molecuul van deze verbinding wordt gedomineerd door cholesterol en heel weinig eiwitten. Normaal gesproken zou dit molecuul cholesterol eenvoudig van de lever, waar het wordt gesynthetiseerd, naar de lichaamscellen overbrengen..

Als het concentratieniveau de toegestane limieten overschrijdt, "plakken" de moleculen zich aan de wanden van de vaten, waardoor hun lumen smaller wordt. Zo ontstaan ​​atherosclerotische plaques. Daarom wordt LDL beschouwd als het "slechte" cholesterol..

Het tegenovergestelde van LDL. Ze transporteren cholesterol naar de lever en verwijderen overtollig cholesterol van de wanden van bloedvaten. HDL heeft een anti-atherosclerotisch effect, dus een persoon met een verhoogd cholesterolgehalte kan zichzelf als "verzekerd" beschouwen tegen vele ziekten van hart en bloedvaten.

Norm

Bij het voorschrijven van een analyse voor cholesterol gaat de arts uit van de studie van alle fracties van het vetmetabolisme. Dit is een lipidenprofiel dat verschilt tussen mannen en vrouwen..

We geven de gegevens in de tabel.

De atherogeniciteitscoëfficiënt wordt berekend door de HDL-index te delen door LDL. Hoe lager hoe beter..

Cholesteroltest

Cholesterolonderzoek is tegenwoordig een wijdverbreide screening geworden. Hiermee kunt u hypercholesterolemie in de allereerste fase detecteren en een tijdige behandeling voorschrijven die het risico op hartaanvallen en beroertes vermindert..

Indicaties

  • Een verhoging van de bloeddruk boven 140/90 mm Hg. Kunst. (permanent).
  • Ongunstige erfelijkheid (aanwezigheid van cardiovasculaire pathologie bij familieleden).
  • Na hartaanvallen en beroertes (regelmatig onderzoek).
  • Slechte gewoonten (roken, alcohol drinken).
  • Begeleidende ziekten - obesitas, diabetes mellitus, angina pectoris.
  • Mensen met een constant lage fysieke activiteit.
  • Leeftijdsfactor: mannen ouder dan 45, vrouwen ouder dan 55.
  • Als u te veel dierlijk vet eet en uw cholesterolgehalte is al verhoogd.

Opleiding

Elke biochemische analyse is erg gevoelig voor externe factoren. Volg deze eenvoudige regels voor een betrouwbaar resultaat:

  • Bloed wordt strikt uit een ader genomen op een lege maag.
  • Drie dagen ervoor mag geen alcohol worden ingenomen, rook een uur voor de analyse.
  • Binnen twee weken moet u stoppen met het gebruik van geneesmiddelen die de biochemische samenstelling van het bloed beïnvloeden: heparine, erytromycine, tetracycline, adrenaline, anabole steroïden, imezine, butadion, sulfonamiden, aminoglycosiden, difenine, salicylaten. De volledige lijst moet met uw arts worden gecontroleerd..
  • Vermijd zware fysieke activiteiten en stress voordat u gaat onderzoeken.

Het hoge cholesterolgehalte in het bloed wordt niet alleen beïnvloed door atherosclerose, maar ook door enkele andere ziekten: hypofunctie van de schildklier, diabetes mellitus, chronische pyelonefritis en glomerulonefritis, galstasis, de aanwezigheid van stenen of tumoren in de alvleesklier.

interpretatie van resultaten

Een lipidogram kan zowel een toename in LDL en HDL als hun afname laten zien. Overweeg de belangrijkste redenen voor elk geval.

LDL verhogen

Deze aandoening is het gevaarlijkst vanwege het risico op cardiovasculaire pathologie. Het "slechte" cholesterol is verhoogd in de volgende situaties:

  1. Erfelijkheid. Meestal hebben bij dergelijke mensen veel familieleden hartaanvallen of beroertes gehad. Maar de factor erfelijke aanleg komt alleen tot uiting door uitgesproken atherosclerose als het dieet en de levensstijl worden verstoord.
  2. Ernstige ziekten van het hart en de bloedvaten (ischemische hartziekte, hartaanval, beroerte in de geschiedenis).
  3. Ziekten van de alvleesklier (diabetes mellitus, tumoren, chronische pancreatitis).
  4. Voedingsfactor. Een grote hoeveelheid dierlijke vetten leidt tot een permanente ophoping van cholesterol in de lever. Het transporteiwitsysteem "werkt in een verbeterde modus", waardoor de concentratie LDL toeneemt.
  5. Chronische lever- en nierziekten, metabole pathologie (jicht), de invloed van gifstoffen (alcoholisme, roken).
  6. Hormonale veranderingen in het lichaam, die niet altijd pathologisch zijn. Dus tijdens de zwangerschap wordt een lichte toename van LDL als normaal beschouwd..

Ernstige stress, langdurig vasten leidt ook tot hypercholesterolemie, die niets te maken heeft met atherosclerose. De interpretatie van de redenen voor de verhoging van LDL-cholesterol houdt rekening met veel factoren (anamnese, klinische manifestaties, aanvullende onderzoeksmethoden).

LDL verlagen

Als een biochemische bloedtest een afname van LDL aan het licht brengt, is dit geen teken van een uitstekende gezondheid. Een afname van cholesterol in deze groep duidt op ernstige afwijkingen:

  • Geestelijke beperking: depressie, verminderd geheugen en aandacht.
  • Overtreding van de productie van geslachtshormonen, tot onvruchtbaarheid. Verminderd libido.
  • Beroerte risico. In dit geval wordt de factor van het vergroten van de kwetsbaarheid van bloedvaten geactiveerd, en niet hun blokkering door atherosclerotische plaques.
  • Osteoporose, obesitas.

Het menselijk lichaam is een uitgebalanceerd systeem, daarom leidt een verschuiving van cholesterol in welke richting dan ook tot ziekten.

Manieren om cholesterol te normaliseren

Alle patiënten zijn bezorgd over de vraag hoe ze het "slechte" cholesterol kunnen verlagen. Methoden kunnen worden onderverdeeld in medisch en folk.

LDL-verlagende medicijnen

  1. Statines - blokkeren enzymen die betrokken zijn bij de cholesterolsynthese. Als gevolg hiervan wordt het niet zo intensief in de lever geproduceerd. De bekendste zijn Rosuvostatin, Lipostat, Zovatin, Simgal en anderen.
  2. Geneesmiddelen die de opname van cholesterol in de darm verminderen - Ezetimibe.
  3. Fibraatzuurderivaten (verminderen de synthese van LDL in de lever) - Tricor, Lopid.
  4. Moderne choleretische medicijnen - Colestid, Questran. Ze kunnen bovendien HDL verhogen.

In dit geval zijn biologisch actieve supplementen met vitamine E, foliumzuur, OMEGA-3, nicotinezuur, vitamine B6 en B12 nuttig..

Eetpatroon

Om de optimale balans tussen LDL en HDL te creëren, moet u het gebruik van sommige voedingsmiddelen beperken en het dieet met andere verrijken. Nuttig voor het normaliseren van cholesterol zijn:

  • Zeevis en zeevruchten, gevogelte (kip, kalkoen).
  • Plantaardige vetten (olijfolie en lijnzaadolie).
  • Havermout, gerst, peulvruchten.
  • Noten.
  • Knoflook, kruiden.
  • Soja.
  • Groene thee.
  • Avocado, appels.

Onder de verboden voedingsmiddelen staan ​​vetten van dierlijke oorsprong (vooral die in bijproducten - lever, longen) aan de leiding, u moet het gebruik van eieren, vette zuivelproducten, rivierkreeft en schaaldieren beperken.

Modus

Voldoende lichaamsbeweging helpt het cholesterol te verlagen. Het is beter om dagelijks te oefenen of stevig te wandelen dan jezelf uit te putten met harde training in de sportschool, maar van tijd tot tijd.

Roken en alcohol maken het moeilijk om een ​​hoog cholesterolgehalte te bestrijden.

Lipoproteïnen: waarde, diagnose, typen en normen van HDL, LDL, VLDL

Lipoproteïnen (lipoproteïnen) zijn complexe eiwitcomplexen die cholesteriden, fosfolipiden, neutrale vetten en vetzuren bevatten. De belangrijkste rol van lipoproteïnen is het transporteren van lipiden naar perifere organen vanuit de lever en vice versa. De classificatie van lipoproteïnen wordt uitgevoerd op dichtheid en de afwijking van hun index in het bloed kan wijzen op verschillende pathologische processen in de lever, endocriene klieren en andere organen. De termen "lipoproteïne" en "lipoproteïne" zijn praktisch uitwisselbaar en de overgang van de ene naam naar de andere mag de lezer niet in verwarring brengen..

De kwantitatieve indicator van verbindingen zoals bèta-lipoproteïnen en HDL is van diagnostische waarde, de hoeveelheid lipoproteïnen geeft de mate van ontwikkeling van de afwijking in verschillende weefsels en systemen aan. Lipoproteïnen bestaan ​​uit cholesterolesters in de kern en eiwitten, vrij cholesterol, triglyceride in het omringende membraan.

Soorten lipoproteïnen

Classificatie en functie van lipoproteïnen:

  • hoge dichtheid 8-11 nm (HDL) - levering van cholesterol (CS) van de periferie naar de lever,
  • lage dichtheid 18-26 nm (LDL) - levering van cholesterol, fosfolipiden (PL) van de lever naar de periferie,
  • gemiddelde of gemiddelde dichtheid 25-35 nm (LPSP) - levering van CL, PL en triacylglyceriden van de lever naar de periferie,
  • zeer lage dichtheid 30-80 nm (VLDL) - levering van triacylglyceriden en PL van de lever naar de periferie,
  • chylomicrons - 70-1200 nm - transport van cholesterol en vetzuren van de darm naar de lever en perifere weefsels.

Plasmalipoproteïnen worden ook geclassificeerd in pre-bèta-, bèta- en alfalipoproteïnen..

Het belang van lipoproteïnen

Lipoproteïnen worden in alle organen aangetroffen; ze zijn de belangrijkste transportoptie voor lipiden die cholesterol aan alle weefsels leveren. Lipiden kunnen hun functie niet alleen vervullen, daarom binden ze zich met apoproteïnen en verwerven ze nieuwe eigenschappen. Deze verbinding wordt lipoproteïnen of lipoproteïnen genoemd. Ze spelen een sleutelrol bij het cholesterolmetabolisme. Chylomicrons zorgen voor de overdracht van vetten die samen met voedsel het spijsverteringskanaal binnenkomen. Lipoproteïnen met een zeer lage dichtheid transporteren endogene triglyceriden naar de plaats van gebruik en LDL draagt ​​lipiden naar weefsels.

Andere functies van lipoproteïnen:

  • het verhogen van de permeabiliteit van het celmembraan,
  • stimulatie van immuniteit,
  • activering van het bloedstollingssysteem,
  • levering aan weefselijzer.

Cholesterol of cholesterol is een in lipiden oplosbare vetalcohol die het door de bloedbaan transporteert. 75% van het cholesterol wordt in het lichaam gevormd en slechts 25% komt uit voedsel. Cholesterol is een sleutelelement van het celmembraan en neemt deel aan de vorming van zenuwvezels. De stof is belangrijk voor de normale werking van het immuunsysteem en activeert het afweermechanisme tegen de vorming van kwaadaardige cellen. Cholesterol is ook betrokken bij de aanmaak van vitamine D, geslachtshormonen en bijnierhormonen.

Lipoproteïnen met hoge dichtheid bevorderen de eliminatie van cholesterol uit het bloed, reinigen de bloedvaten en voorkomen een dergelijke veel voorkomende ziekte als atherosclerose. Hun hoge concentratie helpt veel pathologieën van het cardiovasculaire systeem te voorkomen..

Lipoproteïnen met lage dichtheid leiden tot de vorming van atherosclerotische plaques, die de normale bloedcirculatie verstoren, waardoor het risico op HVZ-pathologieën toeneemt. Verhoogd lipoproteïnegehalte met lage dichtheid is een alarmerend signaal dat het risico op atherosclerose aangeeft en een aanleg voor een myocardinfarct.

HDL (HDL) of lipoproteïnen met hoge dichtheid

Lipoproteïnen met hoge dichtheid zijn verantwoordelijk voor het handhaven van een normaal cholesterolgehalte. Ze worden in de lever gesynthetiseerd en zijn verantwoordelijk voor de levering van cholesterol vanuit de omliggende weefsels aan de lever voor gebruik.

Een verhoogd niveau van lipoproteïnen met hoge dichtheid wordt waargenomen bij pathologische veranderingen in het hepatobiliaire systeem: hepatose, cirrose, drugs- of alcoholintoxicatie.

Een verlaagd HDL-niveau wordt waargenomen bij overmatige ophoping van cholesterol, wat optreedt tegen de achtergrond van de ziekte van Tanger (erfelijke HDL-deficiëntie). Vaker duidt een lage HDL-waarde op atherosclerose..

HDL-inhoudstabel (mg / dl):

Hoog niveauvanaf 60
Midden40-59
Laagtot 40 bij mannen, tot 50 bij vrouwen

LDL (LDL) lipoproteïne met lage dichtheid

Lipoproteïnen met lage dichtheid transporteren cholesterol, fosfolipiden en triglyceriden naar de perifere systemen vanuit de lever. Dit type verbinding bevat ongeveer 50% cholesterol en is de belangrijkste draagbare vorm..

Een afname van LDL-cholesterol is te wijten aan de pathologie van de endocriene klieren en nieren: nefrotisch syndroom, hypothyreoïdie.

Een toename van de concentratie lipoproteïnen met een lage dichtheid is te wijten aan ontstekingsprocessen, vooral met schade aan de schildklier en het hepatobiliaire systeem. Hoge niveaus worden vaak waargenomen bij zwangere vrouwen en tijdens infectie.

De norm bij vrouwen naar leeftijd (mmol / l):

onder 19 jaar oud1.5-3.8
20-301.5-4.2
30-401.8-4
40-502.04-4.9
50-602.4-5.6
60-702.4-5.5
na 702.4-5.5

Tabel met de norm van LDL-cholesterol in het bloed voor beide geslachten (mg / dl):

Zeer hoog niveauvanaf 190
Hoog160-189
Matig verhoogd130-159
Bijna normaal100-129
Normaalminder dan 100

VLDL en chylomicrons

Lipoproteïnen met een zeer lage dichtheid zijn betrokken bij de levering van endogene lipiden aan verschillende weefsels van de lever, waar ze worden gevormd. Dit zijn de grootste verbindingen, die inferieur zijn aan alleen chylomicrons. Het zijn 50-60% triglyceriden en een kleine hoeveelheid cholesterol..

Een verhoging van de VLDL-concentratie leidt tot vertroebeling van het bloed. Deze verbindingen worden "schadelijk" cholesterol genoemd, wat het verschijnen van atherosclerotische plaques op de vaatwand veroorzaakt. De geleidelijke toename van deze plaques leidt tot trombose met het risico op ischemie. Een bloedtest bevestigt een verhoogd VLDL-gehalte bij patiënten met diabetes en verschillende nierpathologieën.

Chylomicrons worden gevormd in de darmepitheelcellen en dragen vet van de darm naar de lever. De meeste verbindingen zijn triglyceriden, die in de lever worden afgebroken tot vetzuren. Een deel van hen wordt overgebracht naar spier- en vetweefsel, terwijl het andere deel een binding aangaat met bloedalbumine. Chylomicrons voeren een transportfunctie uit door voedselvetten over te dragen en VLDLP-transportverbindingen die in de lever worden gevormd.

Lipoproteïnen met een zeer lage dichtheid bevatten een hoge concentratie cholesterol. Ze dringen door in de vaten en hopen zich op aan de muur, wat verschillende pathologieën veroorzaakt. Wanneer bij metabole stoornissen hun niveau sterk toeneemt, verschijnen atherosclerotische plaques.

Beta-cholesterol verhogen factoren

Een toename van LDL en VLDL treedt op tegen de achtergrond van de volgende ziekten:

  • endocriene ziekten - disfunctie van de schildklier, verminderde synthese van de productie van bijnierhormonen,
  • chronisch alcoholisme, intoxicatie van het lichaam met ethanolafbraakproducten en leverenzymdeficiëntie,
  • gedecompenseerde diabetes mellitus,
  • inname van een grote hoeveelheid verzadigde vetzuren met voedsel samen met dierlijke vetten, de overheersende "nutteloze" koolhydraten in de voeding,
  • kwaadaardige processen van de prostaat en de alvleesklier,
  • leverfunctiestoornis, cholestase, congestie, galcirrose en hepatitis,
  • cholelithiasis, chronische leveraandoeningen, goedaardige en kwaadaardige gezwellen,
  • metabool syndroom, obesitas bij vrouwen, vetafzetting in de dijen, buik, armen,
  • verminderde nierfunctie, ernstig nierfalen, nefrotisch syndroom.

Het is belangrijk om getest te worden op LDL en VLDL wanneer een aantal van de volgende symptomen optreden:

  • matige of scherpe gewichtstoename, als een typisch teken van stoornissen in het lipidenmetabolisme,
  • de vorming van knobbeltjes op de huid, xanthelasme, die zich vaker in de oogleden, op de wangen bevinden,
  • ongemak en pijn op de borst, wat geassocieerd is met ischemie, duidt een dergelijk symptoom op atherosclerotische vaatlaesies en ernstige circulatiestoornissen tegen de achtergrond van de vorming van atherosclerotische plaques,
  • geheugenstoornis, vertraging van reacties, als een teken van schade aan de bloedvaten van de hersenen (vasculaire encefalopathie), is er een risico op ischemische beroerte,
  • frequente gevoelloosheid van armen en benen, gevoel van "lopende kruipen", wat wijst op de afzetting van cholesterol op de vaatwand in de onderste en bovenste ledematen. Het draagt ​​op zijn beurt bij tot de verslechtering van het zenuwtrofisme en een afname van de gevoeligheid van het type polyneuropathie, of "sokken" en "handschoenen".

Atherosclerose verwijst naar systemische ziekten, omdat de laesie een schending van de bloedtoevoer naar alle inwendige organen betreft. Vernauwing van het lumen van bloedvaten is een pathologisch fenomeen wanneer de oorzaak de ophoping van cholesterol is.

Dyslipoproteinemia

Wat is dyslipoproteïnemie? Het:

  • schending van de vorming van lipoproteïnen,
  • mismatch tussen de vorming van lipoproteïnen en de snelheid van hun gebruik. Dit alles leidt tot een verandering in de concentratie in het bloed van verschillende soorten medicijnen..

Primaire dyslipoproteïnemie is te wijten aan een genetische factor, secundair - het resultaat van negatieve externe en interne factoren.

Analyses en diagnostiek

Lipoproteïnen worden bepaald door een bloedlipidetest. Onderzoek toont triglyceriden, totaal cholesterol, lipoproteïnen met hoge en lage dichtheid aan.

Lipidogram - de belangrijkste diagnostische optie voor het detecteren van stoornissen in het lipidenmetabolisme.

Lipidenprofieltabel (mmol / l):

Totale cholesterol3.1-5.2
Triglyceriden0.14-1.83
Atherogene coëfficiëntmeer dan 3

Om het vetmetabolisme te normaliseren, moeten de volgende indicatoren worden bereikt:

  • totaal cholesterol - tot 5 mmol / l,
  • lipoproteïnen VP - meer dan 1 mmol / l,
  • lipoproteïnen NP - tot 2 mmol / l,
  • triglyceriden - tot 2 mmol / l,
  • atherogene coëfficiënt - tot 3 mmol / l.

Lipoproteïnen (lipoproteïnen) met een hoge en lage dichtheid in het bloed: wat is het, de norm, een toename

© Auteur: Soldatenkov Ilya Vitalievich, huisarts, speciaal voor SosudInfo.ru (over de auteurs)

Lipoproteïnen zijn complexe eiwit-lipidencomplexen die deel uitmaken van alle levende organismen en een noodzakelijk onderdeel zijn van celstructuren. Lipoproteïnen hebben een transportfunctie. Hun inhoud in het bloed is een belangrijke diagnostische test, die de mate van ontwikkeling van ziekten van de lichaamssystemen aangeeft..

Dit is een klasse van complexe moleculen die tegelijkertijd in verschillende kwantitatieve verhoudingen vrije triglyceriden, vetzuren, neutrale vetten, fosfolipiden en cholesterol kunnen bevatten..

Lipoproteïnen leveren lipiden aan verschillende weefsels en organen. Ze zijn samengesteld uit niet-polaire vetten die zich in het centrale deel van het molecuul bevinden - de kern, die wordt omgeven door een schaal gevormd uit polaire lipiden en apoproteïnen. Een vergelijkbare structuur van lipoproteïnen verklaart hun amfifiele eigenschappen: gelijktijdige hydrofiliciteit en hydrofobiciteit van de stof.

Functies en betekenis

Lipiden spelen een belangrijke rol in het menselijk lichaam. Ze komen voor in alle cellen en weefsels en zijn betrokken bij veel stofwisselingsprocessen.

  • Lipoproteïnen zijn de belangrijkste transportvorm van lipiden in het lichaam. Omdat lipiden onoplosbare verbindingen zijn, kunnen ze hun doel niet alleen vervullen. Lipiden binden zich in het bloed met eiwitten - apoproteïnen, worden oplosbaar en vormen een nieuwe stof genaamd lipoproteïne of lipoproteïne. Deze twee namen zijn equivalent, afgekort - LP.

Lipoproteïnen nemen een sleutelpositie in bij het transport en de stofwisseling van lipiden. Chylomicrons transporteren vetten die het lichaam binnenkomen met voedsel, VLDL levert endogene triglyceriden af ​​op de plaats van verwijdering, cholesterol komt cellen binnen met behulp van LDL, HDL heeft antiatherogene eigenschappen.

  • Lipoproteïnen verhogen de permeabiliteit van celmembranen.
  • LP, waarvan het eiwitgedeelte wordt vertegenwoordigd door globulinen, stimuleert de immuniteit, activeert het bloedstollingssysteem en levert ijzer aan weefsels.

Classificatie

Plasma LP wordt geclassificeerd op dichtheid (met behulp van de ultracentrifugatiemethode). Hoe meer lipiden in het LP-molecuul, hoe lager hun dichtheid. Wijs VLDL, LDL, HDL, chylomicrons toe. Dit is de meest nauwkeurige van alle bestaande medicijnclassificaties, die is ontwikkeld en bewezen met behulp van een nauwkeurige en nogal nauwgezette methode - ultracentrifugatie.

LP-formaten zijn ook heterogeen. De grootste zijn de chylomicron-moleculen, en vervolgens door afnemende grootte - VLDL, LPSL, LDL, HDL.

De elektroforetische classificatie van medicijnen is erg populair bij clinici. Met behulp van elektroforese werden de volgende klassen geneesmiddelen geïsoleerd: chylomicrons, pre-bèta-lipoproteïnen, bèta-lipoproteïnen, alfa-lipoproteïnen. Deze methode is gebaseerd op de introductie van een actieve stof in een vloeibaar medium met behulp van een galvanische stroom.

Fractionering van geneesmiddelen wordt uitgevoerd om hun concentratie in bloedplasma te bepalen. VLDL en LDL worden geprecipiteerd met heparine, terwijl HDL in het supernatant blijft.

Momenteel worden de volgende soorten lipoproteïnen onderscheiden:

HDL (lipoproteïne met hoge dichtheid)

HDL zorgt voor het transport van cholesterol van lichaamsweefsels naar de lever.

HDL bevat fosfolipiden, die cholesterol in suspensie houden en voorkomen dat het de bloedbaan verlaat. HDL wordt in de lever gesynthetiseerd en zorgt voor het omgekeerde transport van cholesterol van de omliggende weefsels naar de lever voor gebruik.

  1. Een toename van HDL in het bloed wordt opgemerkt bij obesitas, vette hepatosis en galcirrose, alcoholintoxicatie.
  2. Een afname van HDL treedt op bij erfelijke ziekte van Tanger, veroorzaakt door de ophoping van cholesterol in weefsels. In de meeste andere gevallen is een verlaging van de concentratie HDL in het bloed een teken van atherosclerotische vaatbeschadiging..

Het tarief van HDL verschilt tussen mannen en vrouwen. Bij mannen varieert de LP-waarde van deze klasse van 0,78 tot 1,81 mmol / l, de norm bij vrouwen met HDL - van 0,78 tot 2,20, afhankelijk van de leeftijd.

LDL (lipoproteïne met lage dichtheid)

LDL zijn dragers van endogeen cholesterol, triglyceriden en fosfolipiden van de lever naar de weefsels.

Deze klasse geneesmiddelen bevat tot 45% cholesterol en is de transportvorm in het bloed. LDL wordt in het bloed gevormd als gevolg van de werking van het enzym lipoproteïnelipase op VLDL. Met zijn overmaat verschijnen atherosclerotische plaques op de wanden van bloedvaten.

Normaal gesproken is de hoeveelheid LDL 1,3-3,5 mmol / L.

  • Het LDL-gehalte in het bloed stijgt met hyperlipidemie, hypothyreoïdie, nefrotisch syndroom.
  • Een verlaagd LDL-niveau wordt waargenomen bij ontsteking van de alvleesklier, lever-nierpathologie, acute infectieuze processen, zwangerschap.

infographics (toename op klik) - cholesterol en LP, rol in het lichaam en normen

VLDL (lipoproteïne met zeer lage dichtheid)

VLDL wordt gevormd in de lever. Ze transporteren endogene lipiden die in de lever worden gesynthetiseerd, van koolhydraten naar weefsels.

Dit zijn de grootste lp's, die inferieur zijn aan alleen chylomicrons. Het zijn meer dan de helft van de triglyceriden en bevatten een kleine hoeveelheid cholesterol. Bij een teveel aan VLDL wordt het bloed troebel en wordt het melkachtig.

VLDL is een bron van "slechte" cholesterol, van waaruit zich plaques vormen op het vasculaire endotheel. De plaques nemen geleidelijk toe, trombose komt samen met het risico op acute ischemie. VLDL nam toe bij patiënten met diabetes mellitus en nierziekte.

Chylomicrons

Chylomicrons zijn afwezig in het bloed van een gezond persoon en verschijnen alleen wanneer het vetmetabolisme is verstoord. Chylomicrons worden gesynthetiseerd in de epitheelcellen van het slijmvlies van de dunne darm. Ze transporteren exogeen vet van de darm naar perifere weefsels en de lever. De meeste getransporteerde vetten zijn triglyceriden, evenals fosfolipiden en cholesterol. In de lever worden onder invloed van enzymen triglyceriden afgebroken en worden vetzuren gevormd, waarvan sommige worden getransporteerd naar spieren en vetweefsel, en het andere deel bindt aan bloedalbumine.

hoe de belangrijkste lipoproteïnen eruit zien

LDL en VLDL zijn zeer atherogeen - hoog cholesterol. Ze dringen door in de wand van de bloedvaten en hopen zich daarin op. Bij stofwisselingsstoornissen stijgt het niveau van LDL en cholesterol sterk.

De veiligste in relatie tot atherosclerose zijn HDL. Lipoproteïnen van deze klasse verwijderen cholesterol uit cellen en bevorderen de opname ervan in de lever. Van daaruit komt het, samen met gal, de darmen binnen en verlaat het het lichaam..

Vertegenwoordigers van alle andere klassen geneesmiddelen leveren cholesterol aan de cellen. Cholesterol is een lipoproteïne dat deel uitmaakt van de celwand. Hij neemt deel aan de vorming van geslachtshormonen, het proces van galvorming, de synthese van vitamine D, die nodig is voor de opname van calcium. Endogeen cholesterol wordt gesynthetiseerd in leverweefsel, bijniercellen, darmwanden en zelfs in de huid. Exogeen cholesterol komt samen met dierlijke producten het lichaam binnen.

Dyslipoproteïnemie - diagnose in strijd met het metabolisme van lipoproteïnen

Dyslipoproteïnemie ontstaat wanneer twee processen in het menselijk lichaam worden verstoord: de vorming van medicijnen en de snelheid van hun eliminatie uit het bloed. Overtreding van de verhouding van LP in het bloed is geen pathologie, maar een factor bij de ontwikkeling van een chronische ziekte, waarbij de arteriële wanden dikker worden, hun lumen smaller wordt en de bloedtoevoer naar inwendige organen wordt verstoord.

Met een toename van het cholesterolgehalte in het bloed en een afname van de HDL-waarden ontwikkelt zich atherosclerose, wat leidt tot de ontwikkeling van dodelijke ziekten.

Etiologie

Primaire dyslipoproteïnemie is genetisch bepaald.

De oorzaken van secundaire dyslipoproteïnemie zijn:

  1. Hypodynamie,
  2. Diabetes,
  3. Alcoholisme,
  4. Nierfunctiestoornis,
  5. Hypothyreoïdie,
  6. Lever nierfalen,
  7. Langdurig gebruik van bepaalde medicijnen.

Het concept dyslipoproteïnemie omvat 3 processen: hyperlipoproteïnemie, hypolipoproteïnemie, alipoproteïnemie. Dyslipoproteinemie komt vrij vaak voor: elke tweede bewoner van de planeet heeft vergelijkbare veranderingen in het bloed.

Hyperlipoproteïnemie is een verhoogd gehalte aan lipoproteïnen in het bloed als gevolg van exogene en endogene oorzaken. De secundaire vorm van hyperlipoproteïnemie ontwikkelt zich tegen de achtergrond van de onderliggende pathologie. Bij auto-immuunziekten worden medicijnen door het lichaam gezien als antigenen waarvoor antilichamen worden aangemaakt. Als gevolg hiervan worden antigeen-antilichaam-complexen gevormd, die atherogener zijn dan de medicijnen zelf..

    Type 1 hyperlipoproteinemie wordt gekenmerkt door de vorming van xanthomen - dichte knobbeltjes die cholesterol bevatten en zich boven het peesoppervlak bevinden, de ontwikkeling van hepatosplenomegalie, pancreatitis. Patiënten klagen over een verslechtering van de algemene toestand, koorts, verlies van eetlust, paroxismale pijn in de buik, verergerd na het eten van vet voedsel.

Xanthomas (links) en xanthelasmas (midden en rechts) - externe manifestaties van dyslipoproteïnemie

Alipoproteinemia is een genetisch bepaalde ziekte met een autosomaal dominante manier van overerving. De ziekte manifesteert zich door een toename van amandelen met oranjebloesem, hepatosplenomegalie, lymfadenitis, spierzwakte, verminderde reflexen, overgevoeligheid.

Hypolipoproteinemia is een laag LP-gehalte in het bloed, vaak asymptomatisch. De oorzaken van de ziekte zijn:

  1. Erfelijkheid,
  2. Onjuiste voeding,
  3. Passieve levensstijl,
  4. Alcoholisme,
  5. Spijsverteringssysteem pathologie,
  6. Endocrinopathie.

Dyslipoproteïnemieën zijn: orgel of regulerend, toxigeen, basaal - onderzoek van het lipoproteïnegehalte op een lege maag, geïnduceerd - onderzoek van het lipoproteïnegehalte na eten, drugs of lichamelijke activiteit.

Diagnostiek

Het is bekend dat een teveel aan cholesterol zeer schadelijk is voor het menselijk lichaam. Maar het ontbreken van deze stof kan leiden tot disfunctie van organen en systemen. Het probleem ligt bij erfelijke aanleg, maar ook bij levensstijl en voedingsgewoonten..

De diagnose van dyslipoproteïnemie is gebaseerd op gegevens van anamnese van de ziekte, klachten van patiënten, klinische symptomen - de aanwezigheid van xanthomen, xanthelasmas, lipoïde boog van het hoornvlies.

De belangrijkste diagnostische methode voor dyslipoproteïnemie is een bloedlipidetest. Bepaal de atherogeniciteitscoëfficiënt en de belangrijkste indicatoren van het lipidenprofiel - triglyceriden, totaal cholesterol, HDL, LDL.

Lipidogram is een laboratoriumdiagnostische methode die stoornissen in het lipidenmetabolisme detecteert die leiden tot de ontwikkeling van hart- en vaatziekten. Met een lipidogram kan de arts de toestand van de patiënt beoordelen en het risico bepalen op het ontwikkelen van atherosclerose van de coronaire, cerebrale, nier- en levervaten, evenals ziekten van inwendige organen. Bloed wordt in het laboratorium strikt op een lege maag gedoneerd, minimaal 12 uur na de laatste maaltijd. De dag voor de analyse is alcohol uitgesloten en een uur voor de studie - roken. Aan de vooravond van de analyse is het raadzaam om stress en emotionele overbelasting te vermijden.

De enzymatische methode voor het bestuderen van veneus bloed is de belangrijkste voor het bepalen van lipiden. Het apparaat herstelt monsters die eerder waren gekleurd met speciale reagentia. Met deze diagnostische methode kunt u massa-onderzoeken uitvoeren en nauwkeurige resultaten verkrijgen..

Eens in de vijf jaar is het nodig om vanaf de adolescentie tests uit te voeren om het lipidespectrum voor profylactische doeleinden te bepalen. Personen ouder dan 40 jaar moeten dit jaarlijks doen. In bijna elke districtskliniek wordt een bloedtest uitgevoerd. Patiënten met hypertensie, obesitas, hart-, lever- en nieraandoeningen krijgen een biochemische bloedtest en een lipidenprofiel voorgeschreven. Gecompliceerde erfelijkheid, bestaande risicofactoren, monitoring van de effectiviteit van de behandeling - indicaties voor het voorschrijven van een lipidenprofiel.

De resultaten van de studie kunnen onbetrouwbaar zijn na het eten van de dag ervoor, roken, stress, acute infectie, tijdens de zwangerschap, het nemen van bepaalde medicijnen.

Endocrinoloog, cardioloog, therapeut, huisarts, huisarts houden zich bezig met diagnostiek en behandeling van pathologie.

Behandeling

Dieettherapie speelt een grote rol bij de behandeling van dyslipoproteïnemie. Patiënten wordt aangeraden om de consumptie van dierlijke vetten te beperken of te vervangen door synthetische, om tot 5 keer per dag in kleine porties te eten. Het dieet moet worden verrijkt met vitamines en voedingsvezels. Je moet vet en gefrituurd voedsel opgeven, vlees vervangen door zeevis, veel groenten en fruit eten. Algemene versterkende therapie en voldoende lichaamsbeweging verbeteren de algemene toestand van patiënten.

picture: nuttige en schadelijke "diëten" in termen van drugsbalans

Lipideverlagende therapie en antihyperlipoproteinemische geneesmiddelen zijn bedoeld om dyslipoproteïnemie te corrigeren. Ze zijn bedoeld om het cholesterol- en LDL-gehalte in het bloed te verlagen en het HDL-gehalte te verhogen..

Van de geneesmiddelen voor de behandeling van hyperlipoproteïnemie worden patiënten voorgeschreven:

  • Statines - "Lovastatin", "Fluvastatin", "Mevacor", "Zokor", "Lipitor". Deze groep medicijnen vermindert de aanmaak van cholesterol door de lever, vermindert de hoeveelheid intracellulair cholesterol, breekt lipiden af ​​en werkt ontstekingsremmend..
  • Sekwestreermiddelen verminderen de synthese van cholesterol en verwijderen het uit het lichaam - "Cholestyramine", "Colestipol", "Cholestipol", "Cholestan".
  • Fibreert lagere triglycerideniveaus en verhoogt HDL-niveaus - "Fenofibraat", "Ciprofibraat".
  • B-vitamines.

Hyperlipoproteïnemie vereist behandeling met lipideverlagende geneesmiddelen "Cholesteramine", "Nicotinezuur", "Miskleron", "Clofibraat".

Behandeling van de secundaire vorm van dyslipoproteïnemie is het elimineren van de onderliggende ziekte. Patiënten met diabetes mellitus wordt aangeraden hun levensstijl te veranderen, regelmatig antihypoglycemische geneesmiddelen te gebruiken, evenals statines en fibraten. In ernstige gevallen is insulinetherapie vereist. Bij hypothyreoïdie is het noodzakelijk om de functie van de schildklier te normaliseren. Hiervoor ondergaan patiënten hormoonvervangende therapie..

Patiënten met dyslipoproteïnemie worden aanbevolen na de hoofdbehandeling:

  1. Lichaamsgewicht normaliseren,
  2. Dosis fysieke activiteit,
  3. Beperk of elimineer alcoholgebruik,
  4. Vermijd zoveel mogelijk stress- en conflictsituaties,
  5. Stoppen met roken.